چرا سرامیک!

در این مقاله به برخی از ویژگی های خاص سرامیک اشاره می‌کنیم

چرا سرامیک

سرامیک ها به عنوان مواد غیر آلی و غیر فلزی طبقه بندی می شوند که برای سبک زندگی روزمره ما ضروری هستند. مهندسان سرامیک و مواد افرادی هستند که فرایندهای ساخت این محصولات را طراحی می کنند ، انواع جدیدی از محصولات سرامیکی را ایجاد می کنند و موارد مختلفی را برای محصولات سرامیکی در زندگی روزمره پیدا می کنند.

سرامیک ها به طور کلی با مصرف مخلوطی از رس ، عناصر خاکی ، پودرها و آب و شکل دادن آنها به فرم های دلخواه ساخته می شوند. به محض شکل گیری سرامیک ، آن را در کوره ای با درجه حرارت بالا که در کوره سرامیک معروف است قرار می دهند. غالباً ، سرامیک ها از مواد تزئینی ، ضد آب و مانند رنگ که به لعاب معروف است پوشانده می شوند.

سرامیک ها در اطراف ما هستند. این دسته از مواد شامل مواردی مانند کاشی ، آجر ، بشقاب ، شیشه و توالت است. سرامیک را می توان در محصولاتی مانند ساعت (چنگال تنظیم کوارتز – دستگاه نگهدارنده زمان در ساعت) ، آسمان برف (سرامیک پیزوالکتریک که هنگام اعمال ولتاژ به آن فشار وارد می کنند) ، اتومبیل (جرقه شمع و قطعات موتور سرامیکی موجود در اتومبیل های اتومبیل) ، و خطوط تلفن همچنین می توان آنها را در شاتل های فضایی ، لوازم خانگی (پوشش های مینا) و هواپیماها (مخروط های دماغه) یافت. بسته به روش تشکیل آنها ، سرامیک ها می توانند متراکم یا سبک باشند. به طور معمول ، آنها مقاومت و سختی عالی را نشان می دهند. با این حال ، آنها اغلب ماهیتی شکننده دارند. سرامیک ها همچنین می توانند به عنوان مواد رسانای الکتریکی ، اشیایی که اجازه می دهند برق از جرم آنها عبور کند یا عایق ها ، موادی هستند که از جریان برق جلوگیری می کنند. برخی از سرامیک ها ، مانند ابررساناها ، خواص مغناطیسی را نیز نشان می دهند.

در سرامیک پیوند اتم ها با هم در پیوند کووالانسی و یونی بسیار قوی تر از فلز است. به همین دلیل است که ، به طور کلی ، فلزات شکل پذیر و سرامیک ها شکننده هستند. به دلیل خواص مواد سرامیکی ، از آنها برای کاربردهای بسیاری استفاده می شود.

این خواص شگفت انگیز سرامیک باعث شده که استفاده از آن در جایجای زندگی روزمره دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید