تفاوت سرامیک با چینی

اطراف ما پر شده از انواع ظروف در جنس های مختلف، در این مقاله به تفاوت بین سرامیک و چینی می‌پردازیم.

تفاوت سرامیک و چینی

سرامیک نوعی سفال پوشیده از لعاب بسیار مقاوم است و تنوع وسیعی دارد. اگر همین حالا نگاهی به اطراف خود بیندازید، انواع سرامیک را در ساخت ابزار و لوازم خود می‌بینید.

سرامیک کاربرد وسیعی در ساخت اشیاء تزئینی، کاشی، کف‌پوش، لوله‌های فاضلاب، ابزار الکترونیکی و صوتی، لوازم آزمایشگاهی، ابزار کار و برش، عایق و اجسام نسوز، لوازم دندان‌سازی و ظروف غذاخوری دارد. به همین دلیل می‌توان گفت که سرامیک، مقاومت و انعطاف‌پذیری زیادی دارد.

ظروف چینی و ظروف سرامیکی کاربردی‌ترین ظروف غذاخوری هستند. ظاهر این ظروف ممکن است شبیه به هم باشند و شما موقع خرید، تفاوت آنها را تشخیص ندهید. درحالی‌که ظروف چینی و سرامیک در نوع مواد اولیه متفاوت هستند، همچنین ظاهر و کاربرد آنها هم باهم فرق دارد.

تمام محصولات غیر فلز معدنی که در دمای بیش از 600 درجه سانتی‌گراد ساخته شده‌اند و با لایه‌ای از لعاب پوشیده می‌شوند، نوعی سرامیک هستند. ظروف غذاخوری سرامیکی انواع مختلفی دارند که ظروف سفالی، ظروف سنگی و چینی هم نوعی از آنها هستند.

خاک رس، سیلیس، کوارتز و کائولن در ترکیب ظروف سرامیکی استفاده می‌شود و در مقایسه با ظرف سفالی مقاومت بیشتری دارند. گِل ظروف سفالی خمیری و سفت اما گِل ظروف سرامیکی رقیق است و از قالب برای ساخت آن استفاده می‌شود.

در ساخت این ظروف، هرچه لعاب با‌کیفیت‌تری استفاده شود، این ظروف مرغوب‌تر می‌شوند. لعاب، یک لایه نازک سیلیکاتی است که ظروف را با آن می‌پوشانند تا نفوذ‌پذیری ظرف را کاهش دهند و ظاهر آن، زیباتر شود.

فرق ظروف سرامیک و چینی

مهمترین تفاوت این ظروف در نوع مواد اولیه آنها است. برای ساخت ظروف چینی از نوعی خاک رس، کوارتز، فلدسپات و کائولن استفاده می‌شود. ظروف چینی را در کوره، در دمای بالاتری حرارت می‌دهند، به همین دلیل بسیار مقاوم‌تر از ظروف سفالی و سرامیکی هستند.

ظروف چینی و سرامیکی از لحاظ ظاهری هم تفاوت‌هایی دارند. ظروف چینی ظریف و نازک هستند. رنگ ظروف چینی درخشان و شفاف است و معمولا نور را از خود عبور می‌دهند.

ظروف سرامیکی قبل از اینکه با لعاب پوشیده شوند، متخلخل هستند و در مقایسه با ظروف چینی وزن کمتری دارند. با این حال، این روزها انواع مختلفی از ظروف چینی را بسیار سبک و ظریف می‌سازند. چینی استخوانی، نوعی چینی سبک و مقاوم است که کیفیت بالایی دارد.

ظاهر ظروف سرامیکی تنوع زیادی دارند و رنگ آنها برای استفاده روزانه باعث افزایش اشتها می‌شود. شما می‌توانید ظروف سرامیک باکیفیت را برای سرویس غذاخوری کودک خود انتخاب کنید. ظرف و لیوان سرامیکی گرمای غذا را بیشتر در خود نگه می‌دارند و به این دلیل موردپسند برخی افراد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید